Birgit Knappe

Birgit Knappe (1955)

Německo

 

1994 Před branou (GPS: 50.36706N 15.64217E)

Narozena v Bad Oldesloe v Německu. Žije a pracuje v Berlíně a Brandenburgu. Sochařství studovala na berlínské Hochschule der Künste v letech 1976-1983, mistrovskou školu absolvovala u profesora Michaela Schoenholtze (jeden z účastníků prvního ročníku hořického sochařského sympozia v roce 1966 a má na Gothardě dvě sochy). Kromě sochařství se věnuje i kresbě a malbě, pedagogicky působí na berlínských uměleckých školách. Zúčastnila se sympozií a pracovních pobytů v Německu, Francii, Portugalsku, Itálii. Spolupracovala při výtvarném řešení pavilonu firmy Siemens v Seville při EXPO 92.

Mnohokrát vystavovala v Německu, v posledních letech také v Paříži a v New Yorku. Realizovala práce pro veřejná prostranství v Berlíně, Kielu, Bordesholmu, Bad Bramstedtu, Budduso, Caldas da Rainha, Olevano Romano. Birgit Knappe se do hořického lomu U Sv. Josefa pravidelně vracela se svými spolupracovníky a studenty v rámci letních ateliérů. Aktivně se angažuje v artterapii.

 

V Hořicích vytvořila kompozici Před branami, která odráží autorčiny úvahy na téma člověk a jeho poslání. Sestava skulptur je instalována na úpatí gothardské stráně a vytváří tak pomyslný vstup do sochařského parku.