Dongliang Li

Dongliang Li (1958)

Čína

 

2010 Zrození

 

Dongliang Li žije ve městě Wej-fang (8,5 milionu obyvatel) v provincii Šan-tung, která se nachází na východním pobřeží Číny a je považována za jednu z kolébek čínské civilizace – její historie se začala psát před více než pěti tisíci lety.

Profesionálně se Dongliang Li věnuje umění zhruba od poloviny 70. let, avšak kreslil, maloval a vyřezával již v útlém dětství. Umělecký směr vystudoval také na Institutu vzdělání ve své domovské provincii. V současné době je zaměstnán v redakci městských novin. Dongliang je členem Svazu čínských sochařů.

V posledních letech se zúčastnil hned několika sochařských sympozií: ve městě Resistencia (Argentina, 2006), v Teheránu (Írán, 2007) a o rok později v tureckém Mesinu (zde se setkal s Batriz Carbonell Ferrer, autorkou sochy Kolébka-noha, kterou vytvořila na hořickém sympoziu v roce 2006). Svými pracemi je Dongliang zastoupen v muzejních a galerijních sbírkách především v Číně. Některé jeho sochy vznikaly také z iniciativy konkrétních čínských měst, která tato díla posléze zakoupila a ta se tak stala součástí jejich uměleckých sbírek nebo veřejného prostoru (Tung-jang, Šanghaj, Ťi-nan, Pchan-ťin, Kchun-ming, Fu-čou).

Dongliang zhotovil třímetrovou sochu, jejíž koncept charakterizoval následovně: „Život je jako loď brázdící vlny světových moří. Nelze ji od vody oddělit, stejně jako lidskou bytost nelze vytrhnout z okolního světa.