Hubert Dalwood

Hubert Dalwood (1924-1972)

Velká Británie

 

1968 Model (GPS: 50.36632N 15.64210E)

 

Narodil se v anglickém Bristolu. Nejprve studoval strojírenství, posléze u Kenetha Armitage na Bath Academy of Art (1946-1949). Léta 1950-51 strávil na stipendijním pobytu v Itálii. V následujících letech působil jako pedagog na celé řadě uměleckých škol a univerzit ve Velké Británii a Spojených státech amerických.

Na počátku padesátých let vytvářel originální figurální sochy z olova, později přešel k abstraktním kovovým plastikám. V roce 1959 na sebe upozornil Velkým objektem, tajemnou ovoidní sochou z hliníku. Na benátském bienále v roce 1962 získal cenu Davida Brighta. V letech 1959 až 1962 pracoval na velkém nástěnném reliéfu z hliníku pro studentskou kolej univerzity v Leedsu (Bodington Hall). V roce 1967 se Dalwood zúčastnil sochařského sympozia v kanadském Torontu, kde vytvořil deset metrů vysokou plastiku z nerezové oceli.

Hořická socha v pískovci tvoří v Dalwoodově tvorbě šedesátých let spíše výjimku, neboť sochař již pracoval více v bronzu, olovu, hliníku a betonu. Do Hořic sochař přijel s maximalistickým konceptem, organizátoři však jeho požadavkům na deset kubíků kamene nemohli vyhovět. Dalwood se tedy rozhodl vysekat pouze model původně zamýšlené kompozice. Vznikla vertikálně orientovaná socha s průniky dlouhých zářezů na vysokém sochařsky zpracovaném soklu.

Během pobytu v Hořicích vytvořil Dalwood ještě reliéf ve slezském mramoru, který je součástí sbírek Národní galerie v Praze.