Jan Hendrych
Jan Hendrych (1936)
ČSFR
1990 Most (GPS: 50.36708N 15.64434E)
Narodil se v Praze. V letech 1951-55 absolvoval Střední průmyslovou školu bytové tvorby, posléze studoval v ateliéru Josefa Wagnera a Jana Kavana na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (1955-61). Na Akademii výtvarných umění v Praze pokračoval v postgraduálním studiu u Karla Hladíka a Karla Lidického. Hendrychovým prvním veřejným sochařským vystoupením byla účast na legendární výstavě Socha 1964 v Liberci. Po roce 1968 nesměl vystavovat a živil se restaurováním soch. Roku 1990 byl pověřen vedením Ateliéru figurálního sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze.
Počátkem 70. let pracoval jako restaurátor v jižních Čechách a setkávání s historickými mosty v malých obcích a všudypřítomnými sochami Jana Nepomuckého bylo inspirací k následující rozsáhlé sérii komorních plastik mostů s figurou, která pokračovala až do roku 2000. Mosty jsou existenciální metaforou osudové cesty, rizika, zlomu, nebo záznamem dramatické události ve spojení s lidským příběhem. Most může být šperkem krajiny, spojnicí i náručí, může vyvolat pocit jistoty. Podobnou symboliku mají i sochy a reliéfní plakety s námětem bran.
Od 80. let se stává dominantním tématem Jana Hendrycha ženský akt. Postavy vycházejí z tradice, představované sochami Pomon Mariniho nebo Maillola. Citlivou modelací monumentálního objemu a vyvážením proporcí ve vztahu k základně sochař vytváří ženský typ, kterému dává zcela současný výraz, nicméně primárně neusiluje o zprostředkování ženské krásy.