John D. Antone

John D. Antone (1950)

USA

 

1997 Věž na větvi (GPS: 50.36589N 15.64285E)

                                                 

Narozen ve Washingtonu D. C. v USA. Bakalářskou hodnost získal na Virginia Commonwealth University, poté ještě stipendium k postgraduálnímu studiu na California Institute of the Arts. Mistrovský titul obhájil na University of Wisconsin.

Jeho primárním zájmem je sochařství v různých jeho projevech, prostředcích a materiálech. Působí také v oblasti dějin umění, poezie, performance a designu. Je ředitelem sekce mezinárodních programů při Sdružení sochařů ve Washingtonu a poradcem výboru mezinárodní skupiny na podporu sochařství. Získal cenu za monumentální plastiku v Arlingtonu ve Virginii, první cenu Mezinárodního sochařského sympozia v Nagyatad v Maďarsku, přednášel v Muzeu moderního umění v Ljubljaně ve Slovinsku a v National Gallery of Art ve Washingtonu.

Hořická socha zapadá do hledající a hravé tvorby autora, který s lehkostí překračuje pomyslný práh klasického sochařství. Antone vysekal svou variaci na téma stromu: prostá silueta kmene s jedinou větví rozkvétá hnízdem s kamennou věžičkou pro ptačího prince.