Jörg Enderle

Jörg Enderle (1956)

Belgie

 

1996 „Wie es ist?“ (GPS: 50.36632N 15.64210E)

 

Narozen ve Frankfurtu nad Mohanem, trvale žije a pracuje v Liége v Belgii. Studoval sochařství na Hochschule der Künste v Berlíně. Jeho profesory byli David Evison, Makoto Fujiwara a Robert Kudielka. V roce 1987 absolvoval studijní pobyt v Anglii na Wimbledon School of Art. V roce 1991 získal stipendium Akademie krásných umění v italské Bologni. Téhož roku byl pozván na mezinárodní sochařské sympozium Shodoschima v Japonsku. V roce 1994 se zúčastnil sympozia v německém Remshutz. Pro veřejné prostory města Burgwedel realizoval fontánu (1992) a monumentální plastiku (1993). Je zastoupen v sochařském parku Weserpromenade v Hammeln.

Umělecký přístup Jörga Enderleho je založen na zkoumání samotného pojetí sochařství, klade si otázky zpochybňující tradiční evropské vnímání sochy. Zajímá jej nejen pohled na dílo, ale třeba také, jaký pohled se nabízí z nitra kamene.

Enderle se při tvorbě hořické sochy nechal vést přírodou a pouze zvýraznil původní podobu kamenného bloku. Enderlova socha má nekonečně mnoho podob: připomíná bunkr, chrlič, vesmírné plavidlo nebo jen ptačí jeskyně.