Michal Gabriel

Michal Gabriel  (1960)

ČSFR

 

1990 Labyrint (GPS: 50.36710N 15.64405E)

 

Narozen v roce 1960. V letech 1978 – 1982 navštěvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Sochařství studoval na Akademii výtvarných umění v Praze (1980-1987). Umělecky jej ovlivnilo pracovní setkání se sochařem Kurtem Gebauerem. Patří k zakládajícím členům skupiny Tvrdohlaví (1987). V roce 1995 získal cenu Jindřicha Chalupeckého. Od roku 1998 působí jako pedagog na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně.

 

V raném období tvorby byl zaujat především sochařským uměním starověkých civilizací. Do figurativní tvorby Michala Gabriela postupně zasahovaly antropomorfní, zoomorfní, existenciální i evoluční náměty. Sochař rozjímal o přírodní říši a vytvořil si jakési vlastní sochařské archetypy tvorů, fantazijních zvířat a postav, z nichž vytváří rozličné instalace ve veřejném prostoru.

Zcela osobitý je i Gabrielův přístup k materiálu. Oblíbil si odlévání soch z pryskyřic, do kterých se zálibou vkládá drobné suché přírodní plody. Nevšední textury dodávají sochám detail, něžnost a jakýsi přírodní přesah neživých skulptur, které v sobě nesou původně živé fragmenty.

 

Hořický Labyrint, mohutná dutá koule perforovaná mnoha otvory a usazená na kamenné konstrukci, odkazuje ke Gabrielovu tématu „úlu“ –  obydlí, úkrytu i továrny, jehož vnitřní hemžení navozuje pocit řádu a harmonie. Do díla vložil Michal Gabriel zprávu a malou bronzovou sošku jako odměnu tomu, komu se podaří nahlédnout do sochy.