Moshe Muller

Moshe Muller (1950)

Izrael

 

1991 Český Prométheus (GPS: 50.36532N 15.64430E)

 

Narozen v Haifě, žije a pracuje v Tel- Avivu. V letech 1977-1980 studoval sochařství na katedře umění Univerzity v Haifě. Moshe Muller má za sebou na patnáct samostatných a skupinových výstav a učitelskou činnost ve formě multimediální výchovy budoucích kantorů a umělců. Též realizoval několik filmových uměleckých dokumentů, snímek se židovskou tematikou točil na jaře 1991 v okolí Prahy. Známé jsou jeho práce v exteriéru (např. Kolotoč – 1984, Terč – 1985), v nichž se v různých druzích sochařských materiálů výtvarná stránka prolíná s fotografií, světelnými efekty a hudbou. Vlastní slova nejlépe charakterizují jednoho z nejvýznamnějších sochařů Izraele:

„Vnějším podnětem mé práce byly … současné politické události a postoj k nim. Není to otázka lokální politiky, ale spíše otázka základů kultury… ve smyslu modelů chování a výchovy a úvaha o nich prostřednictvím symbolů je podstatou mých představ…“ (říjen 1988).

 

Tématem Mullerovy sochy Prométhea je společenství a přátelství mezi lidmi. Autor pospojoval kamenné díly odkazující na lidské údy železnými pláty a nad hlavou Prométhea vyzlatil hvězdy v modrém poli nebeské báně.