Paty Sonville

Paty Sonville (1961)

Belgie

 

2005 Dialog

 

Výtvarné vzdělání získala v letech 1981-1985 na Královské akademii výtvarných umění v Bruselu, kde vystudovala sochařství. V roce 1987 získala také pedagogické osvědčení. Vedle osobní umělecké tvorby byl její zájem dlouhodobě poután právě vedením sochařských kurzů. Těchto aktivit se však před nedávnem vzdala ve prospěch vlastní tvůrčí činnosti.

Od roku 1982 pravidelně vystavuje v Belgii i zahraničí (Kanada, Francie, Dánsko) a od poloviny devadesátých let se rovněž účastní mezinárodních sochařských sympozií (Belgie, Lucembursko). V roce 2001 ji za její sochařskou a reliéfní tvorbu ocenila Královská akademie pro vědu, literaturu a umění v Bruselu.

V rámci soukromých projektů a zakázek pro veřejná prostranství realizuje Paty Sonville plastiky z kamene, dřeva i kovu. Pro expozici Celsius 1535, již pořádalo Muzeum výtvarných umění v Charleroi (Belgie), vymodelovala z kilometrového ocelového drátu figurální sochu v životní velikosti.

V roce 2003 působila jako jedna z koordinátorů sochařského sympozia v belgickém Avins-en-Condroz.

V Hořicích vysekala kompozici nazvanou Dialog, v níž dvě sochy magneticky přitahovány a současně strhávány zpět nejistým výsledkem sblížení vyčkávají na prvotní impuls svého protějšku, aby veřejně přiznaly vzájemnou spojitost.