Paul van Laere

Paul van Laere (1954)

Nizozemí

 

2010 Atlasová

 

Paul van Laere se narodil v holandském Leidenu v rodině se sochařskou tradicí. Ve druhé polovině 70. let studoval sochařství na Královské akademii v Haagu, jedné z nejstarších uměleckých akademií v Evropě (založena 1682), a po celou dobu pracoval jako kameník na plný úvazek. Od roku 1979 se živí jako sochař na volné noze. Vedle vlastní tvorby se aktivně věnuje restaurování, a to s velmi širokým záběrem od barokního erbu po modernistickou plastiku. Více než 20 let vyučoval portrétní modelování na umělecké škole ve městě Vooschoten.

Pro svá díla využívá Paul velmi rozmanitých druhů kamene (od pískovce přes žulu a čedič až po mramor) a nápaditě je kombinuje. Jeho sochy na první pohled vykazují velmi precizní zpracování. A přestože působí hravě a intimně, jsou vesměs vyhotoveny ve velmi překvapivém měřítku.

Paul již od dob studií hojně vystavuje, a to zejména v galeriích v Holandsku (Haag, Amsterodam, Voorburg aj.), jeho díla byla ovšem k vidění i v Paříži. Svými pracemi je hojně zastoupen jak v kolekcích soukromých sběratelů, tak v majetku nizozemských měst (mj. Haag, Rotterdam, Voorburg).

V roce 2008 se zúčastnil mezinárodního sochařského sympozia nedaleko litevského Vilniusu, kde vytvořil žulovou sochu Možná, jež připomíná kmen stromu bez větví.

Paul v Hořicích realizoval sochu v podobě ženské figury stojící na hlavě.