Peter Paszkiewicz

Peter Paszkiewicz (1943)

Rakousko

 

1993 Obelisk (GPS: 50.36526N 15.64290E)

 

 

Narozen v hornorakouském Gmündenu. Absolvent Akademie výtvarných umění ve Vídni u Josefa Pillhofera a Hanse Andre (1962-67). Od té doby pracuje jako sochař na volné noze. Zúčastnil se řady sochařských  sympozií, mimo jiné sympozia „Norge“ v Larviku (1987 Norsko), sympozia „Wasserlinie“ v Berlíně (1988) a byl prezentován na následných výstavách v Zehlendorfu a v Dolnorakouském dokumentačním centru pro moderní umění v St. Polten. V roce 1989 pracoval při sochařském sympoziu Cholamandal v Madrasu v jižní Indii, téhož roku vystavoval v Hornorakouském zemském kulturním středisku v Linci. V roce 1990 byl účastníkem sympozia v Merzigu (Sársko), v roce 1991 byl zastoupen na výstavě „Stein“ v Mnichově a pracoval při sympoziu ve Varšavě. V roce 1992 se zúčastnil sochařského sympozia v St. Johann ve Východních Tyrolích.

Žije v puristickém ateliéru přímo u prvního sochařského parku světa v rakouském St. Margarethen, kde vedle tvůrčí práce vykonává i post pomyslného správce unikátní sochařské sbírky pod širým nebem.

 

Ve svých dílech se Peter Paszkiewicz snaží o nejvyšší možnou míru citlivosti a autenticity. Prostřednictvím četných skic a úvah vždy hledá formu odpovídající povaze kamene. Koncept, výběr materiálů, jejich zpracování, forma, povrchová struktura a odkaz na umístění tvoří rovnocenné části holistického celku. Paskiewicz cítí hlubokou zodpovědnost za přerod kamene v sochu a umístění díla v přírodním rámci. Zcela v duchu svého komplexního přístupu objevil v hořickém bloku několikametrový Obelisk a instaloval jej v sousedství Galerie plastik.