Piotr Bies

Piotr Bies (1961)

Polsko

 

2010 Zátiší

 

Piotr Bies žije a tvoří v polské Rabce, zhruba čtrnáctitisícovém městě, které leží necelých osmdesát kilometrů jižně od Krakova. Počátkem osmdesátých let studoval v ateliéru sochařství a textilní tvorby na krakovské akademii. V roce 2003 si v Poznani doplnil umělecké vzdělání o pedagogický směr. Vedle sochařství se věnuje textilní tvorbě, kresbě a scénografii. Je členem Svazu polských sochařů a umělecké skupiny Aaltana (www.aaltana.za.pl).

Piotr využívá obsáhlé spektrum sochařských materiálů, které ve svých projektech nápaditě propojuje. Na sympoziu v Popradu (2002) tak vytvořil sousoší tří dřevěných stél, jakýchsi loučí, jež korunoval kamennými plameny. Sochu nazval Tři postavy. U příležitosti mezinárodního setkání sochařů ve městě Tokoroa na Novém Zélandu zhotovil dílo s názvem Poláci v hovoru: tato těla dvou kamenných postav, vyrůstající ze společného pomyslné nohy (podstavce), rozděluje dřevěný rám. V témže roce na sympoziu ve francouzských Alpách vytesal do dřeva fiktivní naivistické pojetí Hannibala. Pjotr ve svých realizacích nezřídka využívá také kov. V polském městě Świecie je umístěno jeho žánrové sousoší třímetrových plechových figur. A nebrání se ani účasti v landartových projektech – nedaleko holandské vesnice Schoonoord zanechal svou stopu v podobě skupiny sloupů, jež vyskládal travnatými trsy. Toto dílo nese název Pilíře času.

Piotr pravidelně vystavuje v galeriích po celém Polsku (Krakov, Zakopane, Sandoměř, Elblag aj.). V loňském roce byly jeho práce instalovány na výstavě ve slovenském Bardějově.